Čeprav gre za naraven in izjemno prvinski stik matere s svojim otrokom, pa dojenje le ni tako preprosto, kot se morda zdi na prvi pogled. Za uspešno dojenje je potrebnega precej truda, potrpežljivosti in treninga. Mamice zaradi ovir na poti pogosto odnehajo, izgubijo mleko in tako sebe in otročička prikrajšajo za neponovljivo izkušnjo. Spodnji nasveti so tako namenjeni temu, da tako mamica kakor njeno dete uživata v edinstvenosti dojenja.
Skrivnost dojenja je: pravilna tehnika
- dojenčka je smiselno začeti dojiti čim prej po porodu – takrat imajo dojenčki najbolj intenziven sesalni refleks. Mlezivo oziroma prvo mleko je tudi najbolj pomembno za otrokovo nadaljnje zdravje.
- na začetku (v prvem tednu) čim pogosteje menjavajte dojke in otroku vselej ponudite drugo, kar pospešuje nastajanje in laktacijo mleka enakomerno v obeh dojkah.
- na začetku se ne obremenjujte s časovnimi presledki med posameznimi podoji – če želi dojenček sesati čez 10 minut po dojenju, mu ponudite dojko.
- ko mamica dobi naval mleka, naj menja dojke na 2-3 ure, da otrok zares dobi hranljivo in ne vodeno mleko.
- nastavki za bradavico naj bodo skrajna rešitev – bolje je na začetku nekoliko potrpeti in si na ta način utrditi bradavice. Če je bolečina prehuda, potem so nastavki seveda povsem ustrezna rešitev.
- če je mleka več, kot ga otrok lahko poje, si ga nikar ne črpajte, saj s tem spodbujate njegov nastanek. Bolje je za lajšanje napetosti v dojkah uporabiti hladne obkladke, pred samim podojem pa se za lažje izcejanje mleka priporoča topel tuš in masaža dojk.
- v kolikor materi nastaja več mleka, kolikor ga dojenček spije, obstaja velika nevarnost za zamašitev mlečnih vodov ali nastanek mastitisa. Za to je kritičen čas zlasti na začetku, ko pride do navala mleka in še ni uravnana proizvodnja mleka z dojenčkovim povpraševanjem in pa čas, ko mati mlečne obroke postopoma zamenjuje z gosto hrano. Če dojke postanejo prenapete in trde, si je odvečno mleko najbolje ročno iztisniti, toda le toliko, da pritisk popusti.
- novorojenčka dojite vsaj na 3-4 ure, tudi če to pomeni, da ga morate za hranjenje zbuditi.
- dojenčkov jok še ne pomeni, da potrebuje dodatek po steklenički, saj dojenčki še nimajo refleksa, ki bi jim povedal, da je njihov trebušček poln, kar pomeni, da so po dojenju sposobni spiti tudi dodatek.
- mamica naj pije dovolj tekočine, ki je pomembna za nastajanje mleka, je pa naj čim bolj raznoliko.
- če se pojavljajo krči, se naj mamica izogiba surovemu sadju, zelenjavi ter mleku in mlečnim izdelkom.