Razvoj dojenčka je ena izmed tistih tem, ki starše še posebej zanima in vznemirja. V prvem letu dojenček v razvoju izjemno hitro in intenzivno napreduje, tako da se staršem pogosto zdi, da razvoja sploh ne dohitevajo in da je njihov malček vsak dan drugačen.
- Prvi nasmeh vam bo vaš malček namenil nekje med 4. in 6. tednom starosti. T.i. angelski nasmeh, ki se pojavlja že takoj po rojstvu, je v resnici refleks, ki ga starši najpogosteje opazijo med dojenčkovim spanjem.
- Dojenček prvič prepozna mamo že takoj po rojstvu – po njenem vonju in glasu. Dojenček po rojstvu pozna tudi očetov glas, saj ta med nosečnostjo prodira v maternico in tako otroku še zdaleč ni tuj.
- Prva prespana noč je za vsakega dojenčka in tudi za starše pomemben in velik dosežek. Dojenčki imajo različne potrebe po spanju. Ko dojenček enkrat v kosu prespi med 4-6 urami, je to že pomemben mejnik. Običajno pa za to dojenčki potrebujejo svoj čas.
- Prvi zobki se začnejo dojenčkom pojavljati precej različno – možno je, da se pojavi že pri nekaj tednih, najkasneje pa nekje do začetka drugega leta. Povečini dojenčki dobijo svoj prvi zobek okoli šestega meseca.
- Dojenček lahko prvič samostojno sedi nekje med 9-10 mesecem, prej pa ob opori in v naročju. Sedenja se otroci naučijo postopoma, ko se učijo plazenja.
- Dojenčki se lahko začnejo plaziti že okoli šestega meseca, najpogosteje pa med osmim in desetim mesecem življenja. Obstajajo pa tudi otroci, ki to fazo v celoti preskočijo. Okoli enega leta dojenčki navadno že stojijo, nekateri tedaj tudi že shodijo. Večina dojenčkov pa vendarle shodi nekoliko pozneje – med 15 in 18 mesecem.
- Dojenčki prepoved »ne« razumejo že ob koncu prvega leta starosti. Razumevanja prepovedi in pravil, ki jih postavljajo starši, pa se učijo postopoma nekje do konca 24. meseca.
- Prvo čebljanje se pogosto pojavi pri 9 mesecih, pri enem letu pa dojenčki že znajo nekaj besed. Učenje govora poteka preko ljubeče komunikacije staršev z dojenčkom.
- Med 3 in 4 meseci naj bi se dojenček že znal za nekaj minut zaposliti sam s sabo. Takšna samostojna igra dojenčka je običajno sestavljena iz brbljanja, poslušanja svojih zvokov, igranje s svojimi rokami, opazovanje in prijemanje igrač ipd.
- Dojenček lahko prvič poskusi gosto hrano med petim in šestim mesecem, prej pa zaradi nerazvitosti prebavnega trakta raje ne.